"Książki powinny być długie – tak myślę."


I rzeczywiście, utwory Irvinga liczą od 400 do ponad 900 stron!  Ich akcja obejmuje niekiedy kilkadziesiąt lat,  przedstawia losy bohaterów od dzieciństwa do dojrzałości. Niech to jednak Was nie zniechęci :) Zapewniam, że każdy z tych opasłych tomów pochłoniecie bez trudu :)

Utwory w kolejności chronologicznej:


"Uwolnić niedźwiedzie"

Rzecz dzieje się w miastach i na bezdrożach Austrii. Dwóch wariatów przemierza świat na motocyklu. Są to Siggy i Graff. W pewnym momencie pierwszy z nich ujawnia się z szalonym pomysłem uwolnienia wszystkich zwierząt ze sławnego Herzinger ZOO w samym środku Wiednia. Poznajemy w między czasie tajniki sekretnego dziennika bohatera – zapisków z czatów we wspomnianym ogrodzie zoologicznym oraz „Spisaną techniką wysokiej rozdzielczości autobiografię Siegfrieda Javotnika”, podzieloną na dwie części: prehistorię (o rodzicach Siggiego, kiedy ten nawet nie był jeszcze w planach), a następnie historię jego życia. Druga część książki nosi tytuł „Uwalniamy je”. Czymś karygodnym byłoby zdradzić zakończenie, toteż nie uczynię czytelnikom takiego świństwa. Dodam tylko, że jest ono bardzo ciekawe.

"Metoda wodna"
Kłopoty z moczowodem, praca nad tłumaczeniem poematu z języka staro-dolno-nordyjskiego, afera narkotykowa... to tylko przykłady skrajnie odległych motywów, które występują obok siebie w tej powieści i zapewne doprowadziłyby do jej artystycznej katastrofy, gdyby autorem Metody wodnej nie był John Irving. Pod jego piórem, przywykłym do sprawiania niespodzianek, motywy te bez trudu układają się w spójną całość - arcypoważną komedię o wchodzeniu w dorosłość, któremu towarzyszą rozpaczliwe próby stworzenia dojrzałego związku małżeńskiego.
 
"Małżeństwo wagi półśredniej"
Wbrew temu, co zdaje się sugerować tytuł, nie jest to książka o jednym, ale o dwóch małżeństwach, których wzajemne relacje, zrazu niewinne i czysto przyjacielskie, przeradzają się z czasem w związek o znacznie intymniejszym i bardziej złożonym charakterze. Nowa sytuacja, oparta na rytuale zmiany partnerów, przynosi uczestnikom tego osobliwego procederu poczucie wyzwolenia i euforii, by już wkrótce odsłonić swoje ciemniejsze strony.




"Świat wegług Garpa"
"Dla ludzkich zachowań nie mam nic poza życzliwością i nic poza śmiechem na pocieszenie bliźnich."

I chyba właśnie dlatego książki Irvinga podbiły serca milionów czytelników, a Świat według Garpa od ponad dwudziestu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem.
Opisując z pozoru nieprawdopodobne perypetie swoich niezapomnianych bohaterów, autor piętrzy i ujmuje w karykaturalnym skrócie problemy, lęki i zagrożenia obecne we współczesnym świecie. Z wyrozumiałością, choć w krzywym zwierciadle, ukazuje nasze własne, przeważnie żałosne próby zapanowania nad żywiołem, który nas przerasta: życiem.

"Hotel New Hampshire"
Ta powieść to klasyczny przykład tak zwanej "czarnej komedii". Pierwsze skrzypce w brawurowo napisanej, przesyconej erotyzmem powieści grają członkowie rodziny Berrych, wiedzeni obsesyjnym pragnieniem stworzenia dochodowego hotelu. Szukając odpowiedniego miejsca do realizacji projektu, a także własnego miejsca w życiu, co raz konfrontowani z niespodziewanymi tragediami, ludzie ci wikłają się w różne zwariowane sytuacje, które róTo długa i fascynująca wędrówka po świecie sprzeczności, w sensie dosłownym i metaforycznym. W świecie tym zbrodnia, nędza, podłość i wynaturzenie są tak powszechne, że stają się normą. Trudno tu ocalić swoje człowieczeństwo i miłość do drugiego człowieka. Mimo to doktor Farrokh Daruwalla wciąż tam powraca - do Indii, do Bombaju, gdzie spędził dzieciństwo. Jego kolejny pobyt w kraju rodzinnym stanowi pod wieloma względami chwilę duchowego przełomu. "Gdzie jest moje miejsce?" - pyta bohater i chyba znajduje odpowiedź. Wyjaśnia się też tajemnicza zbrodnia sprzed dwudziestu lat. Bo Syn cyrku to przede wszystkim niezwykle misternie skonstruowany kryminał, który odkrywa przed czytelnikiem najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej.

wnie często wywołują u czytelnika salwy śmiechu, co wyciskają z oczu łzy. Warto więc chyba przy lekturze tej świetnej powieści pamiętać o jednej z zawartych w niej maksym: "Życie jest na serio, a sztuka dla frajdy".

"Regulamin tłoczni win"
Sierociniec prowadzony przez doktora Wilbura Larcha to nietypowa placówka. Kobiety przyjeżdżają tu, żeby urodzić i zostawić niechciane dzieci lub poddać się zabiegowi przerwania ciąży. Jest to zarazem dom Homera Wellsa, który po kilku nieudanych próbach zamieszkania z rodziną zastępczą, postanawia zostać w ośrodku i kształcić się pod okiem ukochanego opiekuna. Jednak przyjazd dwójki młodych ludzi wszystko odmieni. Da początek dramatycznej inicjacji, która pozwoli chłopcu w pełni ukształtować swoją osobowość i pogląd na świat.

Na podstawie tej książki powstał film Wbrew regułom (2 nominacje do Złotego Globu i 7 nominacji do Oskara), którego scenarzystą był John Irving. Pisarz również zagrał w tym filmie epizodyczną rolę dróżnika na stacji kolejowej.

"Modlitwa za Owena"
Kim jest Owen Meany? Ofiarą ślepego trafu, czy też wizjonerem, który przejrzał zamysły samego Boga? Nowym Mesjaszem czy bluźniercą? Zbiorowym sumieniem pokolenia młodych Amerykanów walczących w Wietnamie, czy może wyzwaniem - albo przestrogą? Czy Owen Meany urodził się za wcześnie, czy też za późno, czy we właściwym miejscu i czasie stał się narzędziem w rękach przeznaczenia? Owen Meany to Głos, dobywający się z gardła od urodzenia ukształtowanego do krzyku, to ręka odbijająca piłkę baseballową, która kończy pewien nudny mecz, lecz także daje początek lawinie niesamowitych wydarzeń, historii osobliwej i wzruszającej, okraszonej czarnym humorem, pełnej mrocznego, gorzkiego symbolizmu.

"Syn cyrku"
To długa i fascynująca wędrówka po świecie sprzeczności, w sensie dosłownym i metaforycznym. W świecie tym zbrodnia, nędza, podłość i wynaturzenie są tak powszechne, że stają się normą. Trudno tu ocalić swoje człowieczeństwo i miłość do drugiego człowieka. Mimo to doktor Farrokh Daruwalla wciąż tam powraca - do Indii, do Bombaju, gdzie spędził dzieciństwo. Jego kolejny pobyt w kraju rodzinnym stanowi pod wieloma względami chwilę duchowego przełomu. "Gdzie jest moje miejsce?" - pyta bohater i chyba znajduje odpowiedź. Wyjaśnia się też tajemnicza zbrodnia sprzed dwudziestu lat. Bo Syn cyrku to przede wszystkim niezwykle misternie skonstruowany kryminał, który odkrywa przed czytelnikiem najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej.

"Jednoroczna wdowa"
Ruth Cole, opuszczona w wieku czterech lat przez matkę, robi zawrotną karierę literacką. Jej sukcesy zawodowe nie idą jednak w parze ze szczęściem osobistym.
Kolejne nieudane związki potęgują tylko uczucie goryczy i samotności, towarzyszące wziętej autorce od wczesnego dzieciństwa.
Wybawienie może przynieść tylko książę z bajki, zdolny zatriumfować nad przeszłością...

Nowa powieść Irvinga to przede wszystkim pełna śmiałej erotyki i brawurowego komizmu historia miłosna, po raz pierwszy u tego pisarza opowiedziana głównie z perspektywy kobiety. To również wzruszająca, tchnąca ciepłem opowieść o przezwyciężaniu bólu i o afirmacji życia.

"Zanim cię znajdę"


Wychowywany wśród kobiet Jack o swoim ojcu, Williamie, zdolnym organiście ze skłonnością do nawiązhttp://www.youtube.com/watch?v=XaRlCZXvyhMywania przygodnych kontaktów z kobietami, wie niewiele. Tyle ile przekazała mu matka, Alice, znana tatuażystka podczas podróży „śladami niewiernego Williama ” do Europy. Od tego czasu - a Jack miał wtedy cztery lata - zła sława ojca kładła się na nim cieniem, tym mroczniejszym im stawał się starszy i bardziej podobny do rodzica. Nie tylko fizycznie... Jako trzydziestoletni aktor, gwiazda Hollywood, odkrywa tajemnicę swojej przeszłości. Żeby jednak poznać całą prawdę o sobie, będzie musiał odbyć niejedną podróż...

W jedenastej, najbardziej osobistej z wszystkich powieści Irvinga, dominuje nastrój melancholii, ale nie brakuje humoru, bywa, że czarnego i przez łzy.

"Ostatnia noc w Twisted River"

New Hampshire, rok 1954. Spławianie drewna powoli staje się przeżytkiem. W podupadającej osadzie Twisted River kucharz o trudnym do wymówienia nazwisku Dominic Baciagalupo prowadzi stołówkę dla robotników z tartaku. Niefortunna pomyłka jego dwunastoletniego syna Danny`ego wyzwala lawinę zdarzeń, które na zawsze odmienią jego życie. Zmuszeni do ucieczki, ojciec i syn rozpoczynają pięćdziesięcioletnią podróż w poszukiwaniu szczęścia i utraconej tożsamości. Przeszłość, która nie daje o sobie łatwo zapomnieć, rzuca ich z miejsca na miejsce, zaś próby odbudowania normalnego życia skupiają się wokół kulinarnych poczynań Dominika i kariery literackiej Danny’ego. Czy kiedykolwiek uda im się odzyskać spokój i znaleźć to, czego szukają?

Powrót do góry strony
Index | Utwory | Galeria | Linki | O mnie